Potęga Checklisty

Budowanie strategii sprzedaży

Czym jest potęga checklisty? Stworzenie listy zadań nawet przy małym projekcie może pomóc go „uratować”. Opowiem Ci historię jak zastosowanie checklisty oszczędziło mi sporo nerwów i dużo czasu. Po jej przeczytaniu sam będziesz chciał wdrożyć to u siebie. Let’s do this!

Komu przyda się checklista?

Checklista to nic innego jak lista zdań do wykonania, która może dotyczyć dowolnego projektu, który musisz zrealizować lub zaprząta Twoją głowę.

Z list zadań korzystają różne firmy i różne osoby. Ich potęga nie jest zarezerwowana tylko dla nielicznych. Jedynym wymaganiem, by wejść w posiadanie takiej listy jest… jej zrobienie.

W gruncie rzeczy, to nic trudnego – spisujesz zadania, analizujesz je co jakiś czas, robisz postępy więc odznaczasz wykonane taski. Proste prawda?

Na tyle proste, że pomijamy potęgę checklisty przy prostych rzeczach, Uważamy, że ten projekt jest na tyle prosty, że nie ma potrzeby wykonywania spisu zadań. Wierzymy w swoje umiejętności magazynowania wiedzy i mówimy pod nosem „Dobra, zapamiętam to”

Często jesteśmy w błędzie. Zawalamy projekty z małych błędów. Proste czynności przerastają nas małymi błędami. Ich następstwa to duże (jak na chwilę obecną) tragedie.

Jaki problem rozwiązała w moim przypadku?

Nagrywając kurs „Skuteczna Kampania Krok po Kroku” robiłem to pierwszy raz. Ustawienie kamery, oświetlenia, przygotowanie materiałów, zrzucanie plików z kart… och, było tego mnóstwo.

To był dzień jak co dzień – kolejna sesja nagrań. Włączyłem aparat, rekorder, ustawiłem się no i ognia. Prezentuję się pięknie przed kamerą i opowiadam o sposobach zwiększania koszyka w firmach, które prowadzą kursanci.

30 min słowotoku, nawet nieźle mi szło. Niestety – nic tego nie zarejestrowało. W sensie nie włączyłem aparatu. Do teraz nie wiem kompletnie jak to się stało. Przecież usłyszałem piknięcie nagrywania, albo chciałem usłyszeć, jednak to już nie ważne – tragedia się wydarzyła. Cóż, podchodzę do nagrania jeszcze raz….

Jednak to był ostatni błąd jaki popełniłem z niedbalstwa o wypełnianie krok po kroków ustalonego schematu. Przygotowałem listę zadań, które realizuję przed nagraniem w trakcie oraz po nagraniu.

Dzięki niej redukuję szansę na popełnienie błędu do minimum.

Czego może dotyczyć checklista w Twoim biznesie?

Odpowiedź brzmi: dosłownie WSZYSTKIEGO! Dobrze, jak stworzysz checklisty dotyczące

  • Rozpatrywania reklamacji
  • Obsługi klienta w działalności usługowej
  • Przygotowania się do spotkania z klientami
  • Przygotowania cotygodniowej odprawy zespołu
  • Spakowania się do wyjścia z biura do domu

Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Pomyśl, których projektów nie chcesz zawalić i gdzie najczęściej pojawiają się małe błędy, które miewają większe skutki.

Potęga checklisty – jak ją wykorzystać?

Osobiście korzystam z Dokumentów Google. Tam wpisuję zadania do zrobienia i przy każdym dodaję kwadrat, który zaznacza jak zrealizuję zadanie. Możesz także skorzystać z innych aplikacji, które są ogólnodostępne w sieci. Mindomo – zrobisz checklistę z mapy myśli; albo Todoist – ustalisz cykliczne zadania i dodatkowo zadbasz o swoją produktywność. Powodzenia w tworzeniu!

Komentarze