Nareszcie koniec wakacji! – podsumowanie sierpnia

Ogólne przemyślenia

Podobno jako jeden z niewielu należę do grupy osób, które nie cieszą się na wakacje. Nie to, żebym nie lubił odpocząć z ukochaną osobą i zobaczyć trochę świata. Po prostu “jestem chory” jak nie dzieje się wokół mnie tyle, ile bym uważał za właściwe.

Na łamach tego wpisu zrobię podsumowanie sierpnia i napisać o kilku planach na wrzesień. Ten wpis to podsumowanie moich działań i swego rodzaju pamiętnik – jeśli szukasz porady dotyczącej marketingu lub prowadzenia firmy – tutaj możesz jej nie znaleźć.

 

“Przekazuj dobro dalej”

Na łamach bloga w poprzednim miesiącu dostarczyłem Wam kilka darmowych materiałów:

 • Biznesplan dla kreatywnych – dokument, który pomoże Ci szybko analizować pomysł na biznes
 • Darmowy audyt strony WWW – checklista, która pozwoli Ci poprawić stan Twojej strony WWW i wyciągnąć wnioski dlaczego nie działa tak, jak powinna.

Cieszę się, że kilkadziesiąt osób pobrało moje poradniki. Wierzę, że przynajmniej kilka z nich zastosowało te narzędzia w praktyce. Jeśli należysz do tej grupy – napisz o tym w komentarzu.

 

Czytelnicy na wakacjach?!

Analiza odwiedzin bloga daje mi konkretne liczby. Bez większego problemu mogę porównać jeden miesiąc do drugiego. Lipiec był zadowalający jak na sezon wakacyjny, w sierpniu liczyłem na poprawkę. Co prawda niewielki, ale udało się odnotować wzrost liczby czytelników! Jak wygląda podsumowanie sierpnia na blogu?

 • Opublikowałem 5 artykułów (lipiec – 4)
 • Łącznie przeczytało je 716 unikalnych czytelników (lipiec 600)
 • To dokładnie 23,8% mojego celu (3000 UU/mo)

Dziękuję każdemu z Was za poświęcony czas. Obiecuję, że każdy wpis będzie niósł ze sobą dodatkowe porady, które pomogą Wam rozwijać firmy. Dodatkową formą komunikacji z Wami jest podcast. Jak wyglądały statystyki?

 

Podcast – pora na małe zmiany

Technicznie jestem zadowolony. Jak na moje doświadczenie i możliwości sprzętowe oceniacie moje nagrania na słuchalne, więc jest dużo lepiej w porównaniu do lipca. Mam kilka pomysłów na dotarcie do większej liczby osób. Na wszystko potrzebuję planu i czasu, ale liczę, że obrobię się z tym do końca roku.

Najważniejsza jest dla mnie systematyczność i samorealizacja. Tak wiem, to brzmi egoistycznie, ale gdy nagrywam podcast tracę poczucie czasu. Ciężko zadbać mi o dobre warunki do nagrywania (brak spotkań w biurze moich i współpracowników; wyspanie; przygotowanie merytorycznej wiedzy oraz przykładów), ale wychodzę z założenia, że liczy się proces. Dzięki niemu coraz bardziej lubię przemowy czy to publiczne, czy do mikrofonu.

 

Kilka wniosków co powinienem zrobić w najbliższym okresie

 • mniej wyświetleń jest spowodowane urlopami
 • wywiady pozwalają mi dotrzeć do nowych odbiorców, ale nie chcę zapraszać nikogo na siłę, po to by zaliczyć tylko viewsy, a nie dać wiedzy merytorycznej. Ciężko znaleźć osoby jak Pan Ireneusz, ale pomyślę w tym kierunku.
 • muszę bardziej skupić się na promocji podcastu
 • muszę opracować lepszą wiedzę, która będzie chętnie oglądana przez osoby, które mnie nie znają i np. wyszukają go na YT
 • pora uruchomić kanał na iTunes
 • dodam zakładkę na blogu, gdzie zbiorę wszystkie odcinki

 

Podcast Expand Online Podcast – podsumowanie sierpnia

 • w sierpniu nagrałem i opublikowałem 2 odcinki (lipiec – 2)
 • łącznie odsłuchano je 383 razy (lipiec – 517, więc spadek)

 

Facebook i Messenger BOT

Kolejny miesiąc codziennego publikowania postów za mną. Zakład z Pawłem jest wciąż aktywny, więc działamy ostro. Jeśli uważasz, że za mało działasz na FB – po prostu zaplanuj działania.

17 sierpnia uruchomiłem messenger bota dla mojego fanpage. Dzięki niemu możesz odebrać darmowy egzemplarz Lokalnego Sukcesu. Do dziś (3.09) pobrało go aż 114 osób, więc jestem ogromnie szczęśliwy. Dzięki tej bazie mogę od razu zapytać Was o problemy i feedback dotyczący wpisów. Super narzędzie, które pomaga i czytelnikom i mi – dla przykładu w prowadzeniu badania.

 

Przygotowuję kurs!

Zgodnie z moimi postanowieniami na ten rok chcę przygotować kurs, który krok po kroku pokaże przedsiębiorcom jak skutecznie promować swój biznes w internecie i poza nim. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów ani daty premiery. Przeprowadziłem już badania w tym zakresie i jestem zaskoczony szybkością działania Was – moich czytelników.

W niespełna 2 dni odpowiedzieliście ponad 100 razy na ankietę. Na jej podstawie określiłem najważniejsze problemy, które postanowiłem rozwiązać na łamach 8 lub 9 tygodniowego kursu. Pomogliście też wybrać mi formę kursu – na pewno otrzymacie nagrania wideo, opracowania tekstowe oraz checklisty z zadaniami…. i kilka niespodzianek o których niebawem.

 

Plany na wrzesień?

Zauważyłem, że dzielenie się moimi celami z wieloma osobami źle na mnie działa. O wynikach mojej pracy przekonacie się w kolejnym podsumowaniu. Do następnego!

 

Ps. Zmieniłem tapetę na pulpicie. Stąd pomysł na obrazek do tego wpisu. Pamiętaj: Hard Work Pays Off!

Komentarze