„Gra Roku” – skuteczna organizacja czasu i motywacja do pracy

Education

Poznaj narzędzie, które pomoże Ci skutecznie zorganizować swój czas pracy. Koniec ze słabymi wymówkami i przekładaniem marzeń w nieskończoność. Pokażę Ci 4 kroki, których zastosowanie gwarantuje poprawę jakości Twojego życia. Czym jest „Gra Roku”?

 

Posłuchaj na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zzTZk-fLdRo

Posłuchaj na Spreaker: https://www.spreaker.com/episode/14913431

Dlaczego większość ludzi nie realizuje swoich celów?

 

“Najważniejszym powodem, dla którego ludzie nie osiągają tego, czego pragną, jest to, że sami nie wiedzą, czego chcą” – T. Harv Eker

 

Kilka miesięcy temu w naszym biurze przyjęliśmy prawie 20 uczniów technikum na praktyki. Oprócz zadań związanych z grafiką bardzo dużo dyskutowaliśmy na temat produktywności, określania celów oraz realizowania się w określonych kwestiach.

Kiedy padło pytanie “Kto z Was chce oszczędzić pieniądze na wakacje”, każdy z uczniów energicznie podniósł rękę do góry. Nic w tym dziwnego – w większości mamy ogromną potrzebę eksploracji nowych miejsc na świecie. Dodatkowo podróże kształcą i gwarantują nam niezapomniane przygody.

Postanowiłem, że zapytam ich o konkrety. Zapytałem, “Kto z Was wie, ile pieniędzy musi uzbierać, w jakim czasie i jest w stanie określić, ile złotych w tygodniu powinien wrzucić do skarbonki?”. Miny uczniów delikatnie zrzedły…

Jeśli od kilku lat powtarzasz sobie, że: schudniesz, rzucisz palenie, zaczniesz oszczędzać lub zarabiać więcej, a Twoje “noworoczne cele” wciąż zalegają na liście “Do Zrobienia” – ten wpis jest dla Ciebie.

Dziś opowiem Ci o autorskim narzędziu, które ochrzciłem nazwą “Gra Roku”. W ten tytuł gram od prawie dwóch lat i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to uzależniająca produkcja. Zapraszam do lektury!

 

Gra Roku – krótkie wyjaśnienie projektu

To specyficzna gra, która nie jest obsługiwana przez żadne konsole. Nie jesteś w stanie jej kupić w sklepie z elektroniką ani skopiować od znajomego. “Gra Roku” to narzędzie, które zdecydowanie poprawiło moją produktywność, dyscyplinę oraz jakość życia na wielu płaszczyznach.

Co udało mi się osiągnąć w ciągu 18 miesięcy?

 • rzuciłem palenie
 • napisałem książkę
 • zwiedziłem 7 krajów
 • ograniczyłem spożywanie enegentyków oraz fast foodów
 • zacząłem wcześniej wstawać
 • pozyskiwałem więcej, lepiej płacących klientów
 • zrealizowałem zadania, które od miesięcy gdzieś zalegały (np. dokończenie tatuażu)
 • zacząłem regularnie oszczędzać spore sumy pieniędzy
 • stworzyłem poduszkę finansową na 6 miesięcy

“Gra Roku” to zbiór zasad, które pokazują mi każdego dnia czym powinienem się zająć, by spełniać swoje marzenia i realizować cele. Oprócz jasno określonych reguł zapisuję swoje wyniki w bazie danych – tutaj korzystam z Excela w usłudze Google Drive.

Na łamach tego wpisu opowiem Ci jak:
– określić cele, które zrealizujesz w ciągu najbliższego roku lub kwartału

– podzielić duże cele na powtarzalne, rutynowe działania
– ustalić własne zasady gry, by każdego dnia gra sprawiała Ci frajdę
– monitorować swoje postępy na bieżąco
– nagradzać się za zdobyte poziomy i wymieniać je na nagrody

 

Skąd pomysł, by zacząć grać?

Nie myśl, że początek mojej gry był łatwy. Przed rozpoczęciem tego projektu musiałem sporo pobłądzić. Znałem już metody określania celów, które stosowałem dorywczo. Wszystko i nic. Wiele technik, które poznałem, okazały się dla mnie nieskuteczne. Pojawia się pytanie – czy techniki były nieskuteczne, a może moje działania odbiegały od ideału?

Z biegiem czasu przygniatał mnie fakt, że pomimo większej wiedzy z zakresu dyscypliny i zarządzania czasem, czuję, że stoję w miejscu. Wcale nie zarabiałem więcej pomimo spisanego celu. Nie podróżowałem tak, jakbym to sobie wymarzył, nie pracowałem przy projektach, które dawałby mi satysfakcję i twórczo rozwijały.

Pod koniec 2016 roku postanowiłem, że zbiorę całą swoją wiedzę i zastosuję najlepiej jak tylko mogę. Koniec z wymówkami. Wyszedłem z prostego założenia – biorę duże cele na warsztat, zamieniając je w małe, codzienne zadania do wykonania. Nie będę skupiał się na wygraniu całego meczu, a zdobyciu jednego gola czy też jednego punktu. Wielkie zmiany małymi krokami.

Potrzebowałem narzędzia, które będzie monitorować moją pracę i postęp. Chciałem też nagradzać się za osiągnięte cele. Stąd pomysł na “Grę Roku” – arkusz w Excelu, który motywuje mnie każdego dnia do pracy.

Dziś nie wyobrażam sobie pracy bez tych wskazówek. Zbieranie punktów jest strasznie uzależniające i bywały dni, gdzie zarywałem nocne godziny, by tylko podbić punktację np. czytaniem książki lub nauką języka. Tak, jak na prawdziwego gracza przystało 🙂

 

Komu polecam zastosowanie Gry Roku?

W “Grę Roku” może zagrać każdy, z wyjątkiem leniuchów. Jeśli myślisz, że zdradzę Ci w tym wpisie sekret, który za Ciebie schudnie, zarobi milion lub nauczy się nowego języka – jesteś w błędzie.

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że “Gra Roku” idealnie nadaje się do pomocy w realizacji dużych celów, jak na przykład odłożenie kilkudziesięciu tysięcy złotych lub napisanie książki czy też pracy licencjackiej. To narzędzie pomoże Ci także spełnić marzenia o podróżach oraz inne fantazje, które znasz tylko Ty.

Najlepsze działania odczujesz przy zastosowaniu “Gry Roku” do projektów złożonych, które wymagają uwagi przez dłuższy czas niż kilka dni czy tygodni.

Jeśli chcesz poczuć kontrolę nad rutyną dnia – wykorzystanie “Gry Roku” jest pożądane. Pomoże Ci lepiej wykonywać zadania w ciągu dnia i w konsekwencji osiągać więcej.

Czas na konkrety. Wdrożenie gry roku podzieliłem na cztery kroki, które omówię w kolejności. Jeśli potrzebujesz notatek – znajdziesz je na moim blogu, którego link znajdziesz w opisie filmu. A jeśli właśnie czytasz wpis na blogu – zapraszam Cię do odsłuchu, który utrwali pozyskaną wiedzę.

 

Krok 1: Ustal swoje życiowe cele

Ustalanie celów to podstawa do stworzenia “Gry Roku”. Nie chcę mieszać Ci w głowie, ponieważ nie jestem psychologiem. Sam powinieneś wiedzieć, czego chcesz od życia. Poniżej zamieszczę kilka inspiracji, czego może dotyczyć Twoja rozgrywka w “Grze Roku”

 • praca i biznes – pozyskanie dużego klienta; zrealizowanie określonego projektu; zwiększenie zarobków; szybsze zamykanie, kończenie projektów; zwiększenie ilości swoich klientów; pisanie bloga firmowego; uskutecznienie działań reklamowych; zacząć oszczędzanie pieniędzy
 • zdrowie – zrzucić zbędne kilogramy; przybrać na masie; pić więcej wody; nie jeść słodyczy; rzucić palenie papierosów; rzucić alkohol; więcej się ruszać; uprawiać określony sport
 • pasja i hobby – zakupić upragniony sprzęt do wykonywania Twojego hobby; przeżyć niesamowitą podróż w określone miejsce

Ustalanie celów w “Grze Roku” nie ma żadnych ograniczeń. Każda sfera życiowa może zostać poddana ulepszeniu. To Ty decydujesz o tym, nad jakimi sprawami chcesz pracować. Ważne jest to, by każdy cel miał określoną datę realizacji; był realny i w pewien sposób mierzalny oraz konkretnie opisany.

Jakie były moje cele na 2018 rok? Poniżej zamieszczam spis z mojego notesu. To właśnie był początek rozpisywania Gry Roku na nowy sezon – bieżący rok:

 • Schudnąć do 75 kg do czerwca
 • Kupić własne mieszkanie do końca roku
 • Sprzedać 1000 kopii książki “Lokalny Sukces” do końca roku
 • Stworzyć “Generator Nawyków” do końca roku
 • Zrealizować założenia strategii Expand Online do końca roku
 • Zwiedzić: Ukrainę, Teneryfę, Gruzję oraz Anglię do końca roku
 • Dokończyć rękaw (tatuaż) w marcu
 • Zrobić poduszkę finansową – 20.000 zł do marca
 • Przeczytać 30 książek do końca roku
 • Przeprowadzić 500h szkoleń stacjonarnych do końca roku
 • Zdać sesję dwa razu w ciągu roku

 

Krok 2: Podziel cele na zadania

Mając konkretną listę zadań do zrealizowania w najbliższym czasie powinieneś określić, co dokładnie masz robić, aby zrealizować cele. Czego mogą dotyczyć codzienne zadania?

– odkładania pieniędzy
– kontrolowania się, by nie… (pić, palić, jeść)
– kontrolowania się, by uprawiać sport, jeść warzywa
– uskuteczniania działań, aby pozyskiwać więcej klientów
– pilnowania czasu poświęconego na naukę, czytanie, oglądanie kursów

Każdy z nas będzie miał inną listę rzeczy do codziennego wykonania. Ważne, by były one możliwe do zrealizowania praktycznie każdego dnia. W “Grze Roku” najważniejsza jest rutyna i systematyczność – to dwa filary, które gwarantują realizację każdego celu. Potrzebować będziesz tylko czasu oraz dyscypliny.

Poniżej zamieszczam listę niektórych zadań do wykonania każdego dnia z mojej listy:

 • [5] Jestem na nogach o 6:00
 • [10] Zrobiłem trening siłowy
 • [10] Odłożyłem 20 zł
 • [30] Opublikowałem post na blogu / podcast
 • [10] Czytałem książkę przez 30 minut
 • [50] Zamknąłem PROJEKT / ETAP
 • [30] Zrealizowałem 1 CEL Strategii Expand
 • [10] Spacer/Rower przez 30 minut
 • [10] Nie jadłem fast fooda
 • [15] Spisałem wydatki
 • [15] Zaplanuj następny dzień
 • [ XXX ] Lista Zaplanowanych Osiągnięć

(w kwadratowych nawiasach oznaczyłem punkty, które przyznaję za wykonanie zadania; więcej o punktacji w kolejnym rozdziale)

 

WAŻNE: Cele zapisuj w czasie przeszłym. Na koniec każdego dnia wystarczy, że przeczytasz swoje zadania, które miałeś do zrobienia i odpowiesz szczerze, czy je wykonałeś. To sprawny sposób kontroli własnej osoby.

 

Minusem może okazać się system zero-jeden. Zrealizowałeś zadanie – dostajesz punkty. Nie zrealizowałeś – zero dodanych punktów, które mogą demotywować. Istnieje sposób, aby uciec od negatywnych odczuć związanych z brakiem punktów – wystarczy oceniać swoje zaangażowanie. Na łamach serii “Gry Roku” na pewno jeszcze o tym opowiem. Jeśli chcesz zgłębić temat szybciej – polecam po raz kolejny książkę “Wyzwalacze. Nowe zachowania, trwałe nawyki, lepsze życie”.

 

Krok 3: Ustal swoje zasady “Gry Roku”

Zasady, które ustalisz przy wdrożeniu gry są bardzo ważne. Na pewno pamiętasz wiele gier i zabaw z dzieciństwa (i nie tylko). Co byłoby, gdyby osoba szukająca w chowanego mogła podglądać? Co działoby się na murawie, jeśli w grze w piłkę każdy bezkarnie mógłby faulować przeciwników? Zapanowałby wielki chaos i ciężko byłoby mówić o grze fair play.

Identycznie jest z Twoją “Grą Roku”. Od samego początku potrzebujesz określonych zasad, które pokażą Ci kierunek działania i będą trzymały Twoje działania za w ryzach. W tej kwestii masz pełną dowolność, jednak polecam Ci, żebyś zastanowił się nad poniższymi pytaniami. Odpowiedzi na pewno pomogą Ci ustalić klarowne warunki zabawy:

Jaki czas rozgrywki przewidujesz? – patrząc na nazwę naszej gry powinien być to domyślnie rok. Doskonale wiem, że codzienne punktowanie przez 365 dni na samym starcie może Cię trochę przerazić. Proponuję, byś na warsztat wziął krótszy termin – miesiąc lub kwartał, licząc od dnia startu gry.

Jak będziesz punktował zadania? – odpowiednia punktacja to serce gry. Samo zastanowienie się nad tym, ile punktów przydzielisz za realizację zadania jest dość kłopotliwe. Z doświadczenia wiem, że warto wziąć pod uwagę zmienne takie jak:

 • czas włożony w wykonanie zadania – skoro wiem, że jazda na rowerze przez 30 min jest równowarta 10 punktom, to analogicznie 1h czytania książki powinna dodawać mi 20 punktów. Oczywiście, jeśli trudność tych zadań oceniam na podobnym poziomie.
 • wymierna liczba w stosunku do wyprodukowanej “sztuki” – możesz ustalić, że jeden napisany rozdział pracy magisterskiej równa się 20 punktom; jeden napisany wpis na bloga to 10 punktów; nowa podpisana umowa w Twojej firmie to 20 punktów. Dzięki temu możesz zmotywować się do działania produkując więcej “sztuk” a w zamian za to zdobyć więcej punktów
 • określona liczba za utrzymanie postanowienia – za każdy dzień, w którym odmówiłeś sobie słodyczy/alkoholu/papierosów przyznaj sobie określoną liczbę punktów. Do tej kategorii punktowania możesz także wrzucić inne rutynowe czynności, takie jak wstawanie przed określoną godziną, zaplanowanie następnego dnia itp.
 • kwota zarobionych/zaoszczędzonych pieniędzy – na początku mojej przygody z oszczędzaniem przyjąłem zasadę: 1 złotówka wrzucona do skarbonki to 2 punkty w rozliczeniu. Nie ukrywam – przy odkładaniu większych sum szybko “levelowałem”. To pomogło mi dodatkowo zmotywować się do systematycznego powiększania swojej poduszki finansowej. W chwili obecnej za 1PLN dodaję 0,5 punktu. Wiąże się to ze zmianą priorytetów w grze

 

Jaki próg ustalisz do zdobycia poziomu? – ustal próg, którego osiągnięcie powoduje wejście na wyższy poziom i sprawi, że będziesz mógł zamienić go na wymarzoną nagrodę. Ustalenie wymaganych punktów do zwiększenia poziomu Twojej postaci powinno być wyważone. Z jednej strony nie możesz dostawać nagrody każdego dnia czy też tygodnia. Z drugiej zaś oczekiwanie na nagrodę miesiącami przytłoczy Cię i zdemotywuje do dalszej pracy.

Jak będzie wyglądała Twoja nagroda? – pomyśl, co zmotywuje Cię do kolejnych zmagań nad nawykiem. Pamiętaj, że nagroda musi być odczuwalną przyjemnością, ale nie pozwalaj jej wybić Cię z dobrego rytmu pracy nad sobą

 

Krok 4: Wprowadź zadania do Arkusza Google

Czytając wiele publikacji spotkałem się z różnymi punktami widzenia w sprawie organizacji swojej pracy. Niektórzy uwielbiają elektroniczne narzędzia online, które w pewien sposób automatyzują naszą pracę, inni zaś – stawiają na ołówki, kartki i notesy.

Od początku moich zmagań postawiałem na rozwiązanie online, a dokładniej mówiąc Arkusz Google w usłudze Google Drive. Dzięki temu zastosowaniu miałem dostęp do “Gry Roku” praktycznie zawsze. Unikam problemu, że nie rozliczę się z danego dnia, ponieważ zapomniałem notesu z domu.

Jak ułożyć zadania w arkuszu? Ważne, by arkusz był czytelny dla Ciebie i łatwy w zastosowaniu. Polecam również sortować zadania w oparciu o pory dnia, w których będziesz je wykonywał. Ustaw formuły, które policzą punkty za Ciebie. Przy nazwie zadania wpisz liczbę punktów, którą przydzielisz sobie za poprawne wykonanie zadania.

Aby zwizualizować Ci szablon gry roku przygotowałem arkusz, który śmiało możesz zastosować u siebie. Znajdziesz go pod TYM linkiem: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1kOcW6qroD4IgMSvabCDm0EAKtVtuXHIGqkdrl_jXYmo/edit?usp=sharing

 

Gra Roku

Gra Roku

 

Krok 5: Wykonuj oraz monitoruj postępy

Samo zanotowanie zadań do wykonania to dopiero początek drogi. Ważna jest Twoja realizacja. Powiem więcej – jest ona najważniejsza!

Na początek mojej “Gry Roku” dodawałem punkty zaraz po zrealizowaniu celu. Jednak po pewnym czasie stwierdziłem, że za dużo czasu poświęcam na samo liczenie i dodawanie punktów. Przecież to nie o to w tym chodzi – realizacja jest ważniejsza. Teraz każdego wieczoru analizuję swój dzień i podsumowuje się w “Grze Roku”!

 

Porady od Patryka-praktyka

Na sam koniec wpisu przygotowałem kilka porad, które sam chciałbym usłyszeć na początku moich zmagań. Pomogą Ci w sumiennym realizowaniu “Gry Roku” i zdobywaniu tego, czego zapragniesz:

 • codziennie notuj postępy i nie pozwalaj sobie na przerwy w monitoringu. Jeśli nawet nie wykonałeś zadania – zanotuj to. Sam monitoring postępów zwiększa szanse na realizację Twoich celów – przynajmniej widzisz, co musisz poprawić
 • nie oszukuj – skoro nie zrealizowałeś zadania – nie dodawaj punktów. W tej grze grasz sam ze sobą. Nie widzę potrzeby oszukiwania samego siebie. To mija się z celem.
 • nie edytuj zasad zbyt często i nie obniżaj znacząco progu trudności – sam edytuję zadania do wykonania raz na kwartał. Co kilka miesięcy zmieniają się moje priorytety więc zmiana jest potrzebna, jednak nie możesz stosować jej za często. Szczególnie, kiedy masz zamiar obniżać poziom trudności.

 

Podsumowanie i konkurs

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci zmotywować się do pracy nad sobą. Cieszę się, że mogę pokazać Ci kierunek drogi, którą sam obrałem pewien czas temu.

Jak zapowiadałem w poprzednim wpisie – opis “Gry Roku” będzie cyklem. Następny wpis z tej serii będzie opierał się o pytania czytelników i moje odpowiedzi. Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać każdą Waszą wątpliwość.

Na sam koniec wpisu – konkurs dla czytelników. Napisz najbardziej merytoryczny komentarz, odnoszący się do ”Gry Roku” i zgarnij książkę “Lokalny Sukces”. Koszty wysyłki biorę na siebie. W komentarzu mile widziane będą pytania i wątpliwości, które wykorzystam w następnym wpisie. Masz czas do 10 czerwca! Powodzenia!

Dziękuję Ci za poświęcony czas na lekturę tego wpisu.

Życzę samych sukcesów,

Patryk Łopot

Komentarze