Gra Roku – jak zapisać stan gry?

Produktywność

Jest czerwiec 2018 roku. Za kilka dni będę podsumowywał moje półroczne zmagania z drugą edycją „Gra Roku”. Jak podsumować swoje wyniki? Jak wyciągnąć odpowiednie wnioski? Jak zaplanować następny cykl, by osiągnąć więcej i czuć się lepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Zapisuj Grę Roku raz na pewien czas, ponieważ…
Codzienne monitorowanie postępów zapewne pomogło Ci realizować cele na bieżąco. Jestem pewien, że podczas przygody miałeś momenty, które Cię przybijały lub motywowały do zwiększenia wymagań wobec siebie.
Zapisywanie Gry Roku to nic innego jak solidne podsumowanie, wyciągnięcie wniosków i zaplanowanie następnego cyklu, edycji, czy jakkolwiek chcesz nazwać następny etap w swoim życiu.
Zatrzymując się na chwilę i poddając się refleksji jesteś w stanie osiągnąć dużo więcej. Sam pamiętam swoje pierwsze podsumowanie w poprzednim roku. Głównym bodźcem do zorganizowania podsumowania była potrzeba zmiany swoich celów. Dlaczego? Niektóre z nich udało mi się zrealizować z nawiązką inne zaś całkowicie odpuściłem. W momencie ich ustalenia zdawało mi się, że to priorytety, które muszę obrać. Życie zweryfikowało – po kilku miesiącach albo były całkowicie odmienne od tego co chciałem faktycznie robić lub brakowało mi zasobów.
Żeby uzmysłowić Ci jak często źle oszacujemy nasze priorytety opowiem Ci przykład z własnego życia. W poprzednim roku mocno nastawiałem się na dwie rzeczy – prowadzenie szkoleń stacjonarnych oraz stworzenie własnego kursu online.
Miałem dokładnie rozpisane plany, a priorytety tych zadań ustawiłem na najwyższe z możliwych. Jednak wciąż brakuje mi wykształcenia wyższego, przez co nie mogę aplikować na większość zapytań. Kurs internetowy byłby świetny, ale pominąłem ważne kroki pomiędzy startem, a sprzedażą kursu online – prowadzenie bloga, budowanie relacji z czytelnikami oraz listy mailingowej, której mógłbym go zaoferować. Gdyby nie zmiana celów, to wciąż myślałbym o dachu domu, nie mając podstawowych fundamentów. Dlatego tak bardzo była ona potrzebna.
Jeśli potrzebujesz zmiany i ustalenia nowych reguł – zrób to z głową. Nie zaczynaj od nowa, rozpisując całkowicie inne cele i zadania na najbliższy czas. Przede wszystkim dokonaj analizy swoich dotychczasowych zmagań, by nawet porażki udało Ci obrócić się w solidną lekcję.

Kiedy zapisywać Grę?

  • po kwartale działania
  • po dwóch kwartałach działania
  • po miesiącu (choć może będziesz miał zbyt mało danych do analizy)
  • po całym roku zmagań
  • w momencie, kiedy masz zdecydowanie dość tego, co aktualnie robisz
  • w kryzysowych momentach, aby przekonać się, że idziesz cały czas do przodu

Podsumowanie Gry Roku w kilku krokach

Analiza każdej z Gry Roku będzie wyglądała odrobinę inaczej. Przygotowując ten post miałem całkowicie inna wizję checklisty podsumowania, niż w momencie, kiedy go dokonywałem. Poniżej zamieszczam spis punktów, według których zweryfikowałem moje ostatnie pół roku oraz planowałem kolejne sześć miesięcy. Możesz dowolnie modyfikować tą listę – a jeśli chcesz podzielić się wnioskami co zrobiłbyś inaczej – zachęcam do komentowania wpisu.

Dokonaj wstępnej analizy każdego minionego miesiąca

Patrząc na zapiski Gry Roku notowałem moje luźne myśli dzieląc je na poszczególne miesiące. W styczniu wziąłem za dużo celów na warsztat oraz zacząłem ćwiczyć. W lutym byłem na urlopie i wstawałem przed 7:00. Każda uwaga jest ważna. Notuj wszystko co zauważysz i wydaje Ci się, że może mieć sens. Każdy z nich ma znaleźć się w zeszycie, nie w głowie.

Wnioski oznacz jako Pozytywne lub Negatywne zjawisko

Przy każdym zdaniu, które odpowiadało moim refleksjom z minionych miesięcy postawiłem znak plusa lub minusa. Odpowiadały one pozytywnej lub negatywnej zmianie. Wstawałem wcześniej niż poprzednio – plus. Zacząłem opuszczać treningi – daję minusa. Wszystko po to, by Twój mózg dokładnie wiedział, co robiłeś źle, a z czego powinieneś być dumny.

Oceń jakość wykonywanych celów

Jedno z najtrudniejszych zadań do wykonania w podsumowaniu. W tym etapie pomogą Ci poniższe pytania:

  • co poszło Ci najlepiej? z czego jesteś najbardziej zadowolony? jakie wydarzenia sprawiły, że byłeś szczęśliwy?
  • co poszło Ci najgorzej? które cele/zadania zaniedbywałeś najbardziej? od których świadomie uciekałeś?

Wyciągnij wnioski – dlaczego wyszło tak, a nie jak zaplanowałeś?

Skoro już wiesz, które z postanowień udało się zrealizować, a które zakończyły się fiaskiem dokonaj analizy i wyciągnij wnioski dlaczego tak wyszło. Może źle obrałeś priorytety, może brakowało Ci zasobów, może nie rozbiłeś celu na mniejsze zadania. Ten osąd pozostawiam Tobie. Pamiętaj – bądź przede wszystkim szczery ze sobą. Kłamstwa są mocno nie na miejscu i na pewno nie pomogą Ci w dalszym planowaniu.

Poszukaj zależnych w tygodniach / miesiącach

Skoro widzisz, że przez cały tydzień wstawałeś za późno, to jak w konsekwencji mogłeś czytać książkę z rana? Jeśli każdego dnia kładłeś się późno spać, to czy nadal uważasz, że wstaniesz przed świtem? Skoro byłeś na urlopie, to czy naładowałeś pozytywnie swoje życiowe baterie, czy też wybiłeś się z rytmu pracy?
Poszukiwanie zależnych w poszczególnych tygodniach lub miesiącach to naprawdę fajna zabawa. Możesz pobawić się w osobistego coacha i detektywa zarazem. Często zaniedbanie jednego celu pośrednio wpływa na drugi. Im wcześniej dostrzeżesz te różnice tym lepiej będziesz wykonywał swoje zadania. Zależności pomiędzy nimi możesz łatwo wykorzystać na swoją korzyść. Nie poddawaj oceny poszczególnych dni, spójrz raczej na ogół. To, że wstałeś raz później do pracy raczej nie będzie mocno wpływało na cały miesiąc, a jednodniowa choroba nie powinna warunkować pracy w całym tygodniu.

Ustal nowe cele

Mając nowe informacje nadchodzi czas, by ustanowić nowe cele. Pamiętaj że aktualne możesz w stu procentach modyfikować. Możesz dowolnie podwyżyć lub obniżyć poprzeczkę trudności, tak byś konsekwentnie mógł realizować cel w swoim tempie. Jeśli chcesz – dodaj nowe cele. To normalne, że Twoje wymagania co do życia się zmieniają. Gra Roku musi iść z Tobą w parze i również zmieniać się, by wciąż pomagać Ci każdego dnia. Nasz mózg kocha zmiany.

Życzę Ci powodzenia i gorąco trzymam kciuki za Twój sukces. Jeśli chcesz być na bieżąco z innymi wpisami – zapisz się na poniższy newsletter:
[mailerlite_form form_id=3]

Facebook Comments